Zdrowie Publiczne
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– jesteś osobą dociekliwą, łatwo nawiązującą kontakt, posiadasz umiejętność kierowaniem grupą,
– interesujesz się branżą medyczną, epidemiologią, ekonomią i promocją zdrowia oraz profilaktyką chorób,
– chcesz zdobyć wiedzę z zakresu nauk medycznych, procesów społecznych, aspektów ekonomicznych oraz zarządzania ludźmi i organizacjami,
– planujesz w przyszłości otworzyć swój gabinet,
wybierz kierunek zdrowie publiczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Na studiach zdobędziesz wiedzę w zakresie tworzenia i monitorowania systemów zarządzania bezpieczeństwem epidemiologicznym i reagowania na zagrożenia dla zdrowia publicznego w wymiarze krajowym i międzynarodowym, systemu opieki zdrowotnej oraz polityki zdrowotnej.
Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobycie tytułu magistra, będącego przepustką do kontynuacji nauki w szkole doktorskiej i zdobycia stopnia doktora.
ZDROWIE PUBLICZNE – studia I stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
6 semestrów
Opis kierunku:
Kierunek zdrowie publiczne oparty jest o nowoczesny, zmodyfikowany program kształcenia, przygotowany z myślą o zapewnieniu systemowi ochrony zdrowia profesjonalnej kadry, dobrze przygotowanej do realizacji zadań na rzecz zdrowia.
Celem programu kształcenia na kierunku zdrowie publiczne jest przygotowanie studentów do pełnienia roli specjalisty wyposażonego w kompleksową i interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, niezbędne do efektywnego wypełniania zadań w obrębie systemu zdrowotnego, w szczególności związanych z:
– zarządzaniem procesem planowania i udzielania świadczeń zdrowotnych,
– kontrolą determinantów zdrowia
– szacowaniem potrzeb zdrowotnych populacji
– realizowaniem programów zdrowotnych służących podwyższaniu potencjału zdrowotnego jednostek i grup społecznych
Studenci mają możliwość wyboru jednej z czterech specjalności:
– Epidemiologia i biostatystyka
– Bezpieczeństwo i higiena pracy
– Organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
– Higiena dentystyczna
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do praktykowania zawodu inspektora BHP. Specjalności epidemiologia i biostatystyka medyczna oraz organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, pozwalają na kompleksowe przygotowanie do pełnienia funkcji zawodowych w sektorze ochrony zdrowia, stanowiąc odpowiedź na deficyt kierunkowo wykształconych kadr, wyraźnie sygnalizowany przez system zdrowotny. Program kształcenia studentów wszystkich specjalności przygotowany został w oparciu o wytyczne dotyczące kompetencji kluczowych w zdrowiu publicznym opracowanym przez ASPHER (Stowarzyszenie Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego) oraz Światową Organizację Zdrowia (A. Foldspang, C.A. Birt, R. Otok (eds.), ASPHER’S European list of core competences for the public health professional. 5th edition. Association of Schools of Public Health in the European Region, Brussels 2018). Tym samym zgodny jest z międzynarodowymi standardami realizowanymi w najlepszych ośrodkach akademickich Europy. Całość programu zorganizowana została w 7 głównych modułów obejmujących wszystkie przedmioty ujęte programem. Sześć spośród nich odpowiada kategoriom kompetencji kluczowych ASPHER/WHO, zaś siódmy obejmuje przedmioty specjalnościowe i wybieralne, w tym – praktyki wakacyjne. Program uzupełniony jest o wymagane przepisami prawa: lektorat z języka angielskiego oraz wychowanie fizyczne.
Specjalność epidemiologia i biostatystyka
Specjalność epidemiologia i statystyka medyczna stanowi odpowiedź na nowe wyzwania i zagrożenia zdrowotne oraz potrzebę stałej kontroli stanu zdrowia populacji. W ramach programu przekazywane są wiedza i umiejętności w zakresie prowadzenia badań, statystycznej analizy i interpretacji danych epidemiologicznych i medycznych, monitorowania sytuacji zdrowotnej w kraju i na świecie oraz rozwiązywania problemów w obszarze zdrowia publicznego. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej ds. zdrowia publicznego, jednostkach realizujących ubezpieczenia zdrowotne oraz działach metodyczno-organizacyjnych ds. statystyki i epidemiologii zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto uzyskaną wiedzę i umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w każdej instytucji, której celem jest zbieranie, analiza i interpretacja danych medycznych.
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Skuteczny nadzór, dokumentowanie ryzyka zawodowego, analiza wypadków przy pracy i chorób zawodowych czy zarządzanie BHP, wymaga zatrudnienia specjalistów, którzy ukończyli studia o kierunku lub specjalności: „bezpieczeństwo i higiena pracy”. Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy, realizowana na studiach pierwszego stopnia, daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Środowisko pracy jest miejscem, w którym potrzebny jest specjalista zdrowia publicznego. Zdobycie wiedzy z zakresu oddziaływania środowiska pracy pozwala bowiem nie tylko na uniknięcie negatywnych konsekwencji w stanie zdrowia pracownika, ale także zapewnia większą wydajność i satysfakcję z pracy, co przekłada się na wzrost produktywności i efektywności.
Absolwenci specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy mogą znaleźć zatrudnienie w szeroko pojętych organizacjach i jednostkach zajmujących się ochroną zdrowia pracownika, w tym także w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej oraz firmach specjalizujących się w konsultingu w obszarze BHP. Absolwenci mają także możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.
Specjalność organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
Specjalność organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który w związku z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami zdrowotnymi potrzebuje absolwentów przygotowanych do profesjonalnego zarządzania w jednostkach ochrony zdrowia. Ograniczona ilość środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną w Polsce stawia przed zarządzającymi nowe wyzwania, na które odpowiedzią jest efektywne wykorzystanie zasobów finansowych i ludzkich. W ramach programu przekazywane są wiedza i umiejętności nie tylko w zakresie zarządzania, ale też w zakresie prawnym, administracyjnym i finansowym. Studenci uczą się rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi oraz informacjami w zakresie realizacji podstawowych funkcji zarządzania przedsięwzięciami w organizacjach, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w podmiotach leczniczych, a także jednostkach administracji publicznej.
Specjalność higiena dentystyczna
Studia na specjalności higiena dentystyczna przygotowują przyszłego absolwenta do wykonywania samodzielnie zabiegów higieniczno-profilaktycznych, takich jak: skalingi, piaskowanie, polerowanie, lakowanie i lakierowanie zębów oraz zabiegów kosmetycznych uzębienia, takich jak wybielanie. Ponadto, studia dają absolwentowi kompetencje do prowadzenia edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży, a także rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych. Ukończone studia dają także umiejętności opracowywania i zarządzania projektami i programami zdrowotnymi. W trakcie studiów uczy się też pracy zespołowej, w systemie tzw. „na cztery ręce” gdzie higienistka/higienista asystuje lekarzowi przy wszystkich zabiegach z pacjentem. Zajęcia praktyczne odbywają się w nowoczesnej sali fantomowej Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, a praktyki zawodowe są realizowane w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii w Bytomiu.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia realizowane są w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
A co po studiach:
Absolwent kierunku zdrowie publiczne:
Zdobyte kwalifikacje umożliwiają absolwentom podjęcie zatrudnienia w placówkach opieki zdrowotnej, jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego oraz innych jednostkach administracji publicznej, a także wszystkich instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą ochroną i promocją zdrowia. Nasi absolwenci z sukcesem odnajdują się na rynku pracy. Dodatkowo od 2023 r. mają możliwość zatrudnienia w zawodzie profilaktyka. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Piekarska 18, 41-902 Bytom
Adres poczty elektronicznej: dziekanatwzpb@sum.edu.pl
Telefon: 32 397 65 26/36
ZDROWIE PUBLICZNE – studia I stopnia, niestacjonarne
Jak długo trwają studia?
6 semestrów
Opis kierunku:
Kierunek zdrowie publiczne oparty jest o nowoczesny, zmodyfikowany program kształcenia, przygotowany z myślą o zapewnieniu systemowi ochrony zdrowia profesjonalnej kadry, dobrze przygotowanej do realizacji zadań na rzecz zdrowia.
Celem programu kształcenia na kierunku zdrowie publiczne jest przygotowanie studentów do pełnienia roli specjalisty wyposażonego w kompleksową i interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, niezbędne do efektywnego wypełniania zadań w obrębie systemu zdrowotnego, w szczególności związanych z:
– zarządzaniem procesem planowania i udzielania świadczeń zdrowotnych,
– kontrolą determinantów zdrowia
– szacowaniem potrzeb zdrowotnych populacji
– realizowaniem programów zdrowotnych służących podwyższaniu potencjału zdrowotnego jednostek i grup społecznych
Studenci mają możliwość wyboru jednej z czterech specjalności:
– Epidemiologia i biostatystyka
– Bezpieczeństwo i higiena pracy
– Organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
– Higiena dentystyczna
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do praktykowania zawodu inspektora BHP. Specjalności epidemiologia i biostatystyka medyczna oraz organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, pozwalają na kompleksowe przygotowanie do pełnienia funkcji zawodowych w sektorze ochrony zdrowia, stanowiąc odpowiedź na deficyt kierunkowo wykształconych kadr, wyraźnie sygnalizowany przez system zdrowotny. Program kształcenia studentów wszystkich specjalności przygotowany został w oparciu o wytyczne dotyczące kompetencji kluczowych w zdrowiu publicznym opracowanym przez ASPHER (Stowarzyszenie Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego) oraz Światową Organizację Zdrowia (A. Foldspang, C.A. Birt, R. Otok (eds.), ASPHER’S European list of core competences for the public health professional. 5th edition. Association of Schools of Public Health in the European Region, Brussels 2018). Tym samym zgodny jest z międzynarodowymi standardami realizowanymi w najlepszych ośrodkach akademickich Europy. Całość programu zorganizowana została w 7 głównych modułów obejmujących wszystkie przedmioty ujęte programem. Sześć spośród nich odpowiada kategoriom kompetencji kluczowych ASPHER/WHO, zaś siódmy obejmuje przedmioty specjalnościowe i wybieralne, w tym – praktyki wakacyjne. Program uzupełniony jest o wymagane przepisami prawa: lektorat z języka angielskiego oraz wychowanie fizyczne.
Specjalność epidemiologia i biostatystyka
Specjalność epidemiologia i statystyka medyczna stanowi odpowiedź na nowe wyzwania i zagrożenia zdrowotne oraz potrzebę stałej kontroli stanu zdrowia populacji. W ramach programu przekazywane są wiedza i umiejętności w zakresie prowadzenia badań, statystycznej analizy i interpretacji danych epidemiologicznych i medycznych, monitorowania sytuacji zdrowotnej w kraju i na świecie oraz rozwiązywania problemów w obszarze zdrowia publicznego. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej ds. zdrowia publicznego, jednostkach realizujących ubezpieczenia zdrowotne oraz działach metodyczno-organizacyjnych ds. statystyki i epidemiologii zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto uzyskaną wiedzę i umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w każdej instytucji, której celem jest zbieranie, analiza i interpretacja danych medycznych.
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Skuteczny nadzór, dokumentowanie ryzyka zawodowego, analiza wypadków przy pracy i chorób zawodowych czy zarządzanie BHP, wymaga zatrudnienia specjalistów, którzy ukończyli studia o kierunku lub specjalności: „bezpieczeństwo i higiena pracy”. Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy, realizowana na studiach pierwszego stopnia, daje pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Środowisko pracy jest miejscem, w którym potrzebny jest specjalista zdrowia publicznego. Zdobycie wiedzy z zakresu oddziaływania środowiska pracy pozwala bowiem nie tylko na uniknięcie negatywnych konsekwencji w stanie zdrowia pracownika, ale także zapewnia większą wydajność i satysfakcję z pracy, co przekłada się na wzrost produktywności i efektywności.
Absolwenci specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy mogą znaleźć zatrudnienie w szeroko pojętych organizacjach i jednostkach zajmujących się ochroną zdrowia pracownika, w tym także w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej oraz firmach specjalizujących się w konsultingu w obszarze BHP. Absolwenci mają także możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej w tym zakresie.
Specjalność organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia
Specjalność organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który w związku z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami zdrowotnymi potrzebuje absolwentów przygotowanych do profesjonalnego zarządzania w jednostkach ochrony zdrowia. Ograniczona ilość środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną w Polsce stawia przed zarządzającymi nowe wyzwania, na które odpowiedzią jest efektywne wykorzystanie zasobów finansowych i ludzkich. W ramach programu przekazywane są wiedza i umiejętności nie tylko w zakresie zarządzania, ale też w zakresie prawnym, administracyjnym i finansowym. Studenci uczą się rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów gospodarowania zasobami ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi oraz informacjami w zakresie realizacji podstawowych funkcji zarządzania przedsięwzięciami w organizacjach, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w podmiotach leczniczych, a także jednostkach administracji publicznej.
Specjalność higiena dentystyczna
Studia na specjalności higiena dentystyczna przygotowują przyszłego absolwenta do wykonywania samodzielnie zabiegów higieniczno-profilaktycznych, takich jak: skalingi, piaskowanie, polerowanie, lakowanie i lakierowanie zębów oraz zabiegów kosmetycznych uzębienia, takich jak wybielanie. Ponadto, studia dają absolwentowi kompetencje do prowadzenia edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży, a także rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych. Ukończone studia dają także umiejętności opracowywania i zarządzania projektami i programami zdrowotnymi. W trakcie studiów uczy się też pracy zespołowej, w systemie tzw. „na cztery ręce” gdzie higienistka/higienista asystuje lekarzowi przy wszystkich zabiegach z pacjentem. Zajęcia praktyczne odbywają się w nowoczesnej sali fantomowej Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu, a praktyki zawodowe są realizowane w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii w Bytomiu.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia realizowane są w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
A co po studiach:
Absolwent kierunku zdrowie publiczne:
Zdobyte kwalifikacje umożliwiają absolwentom podjęcie zatrudnienia w placówkach opieki zdrowotnej, jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego oraz innych jednostkach administracji publicznej, a także wszystkich instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą ochroną i promocją zdrowia. Nasi absolwenci z sukcesem odnajdują się na rynku pracy. Dodatkowo od 2023 r. mają możliwość zatrudnienia w zawodzie profilaktyka. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Piekarska 18, 41-902 Bytom
Adres poczty elektronicznej: dziekanatwzpb@sum.edu.pl
Telefon: 32 397 65 26/36
ZDROWIE PUBLICZNE – studia II stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia II stopnia na kierunku zdrowie publiczne adresowane są do osób posiadających ukończone co najmniej studia licencjackie. Program studiów skonstruowany jest tak, aby zapewnić absolwentom możliwość uzyskania poszerzonej, interdyscyplinarnej wiedzy z obszaru nauk o zdrowiu oraz kompetencje niezbędne do skutecznego uczestniczenia w rozwiązywaniu zróżnicowanych problemów zdrowotnych. Szczególny nacisk kładziony jest na rozpoznawanie zależności oraz uwarunkowań zachodzących i wpływających na stan zdrowia ludzi i społeczności, w powiązaniu z demograficznymi, ekonomicznymi, kulturowymi, epidemiologicznymi zmianami zachodzącymi w otaczającym środowisku oraz umiejętność sprawnego nimi zarządzania.
Celem naczelnym programu kształcenia na kierunku zdrowie publiczne jest przygotowanie studentów do pełnienia roli specjalisty wyposażonego w zaawansowaną interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, niezbędne do efektywnego wypełniania zadań w obrębie systemu zdrowotnego, w szczególności związanych z:
– kreowaniem rozwiązań niezbędnych do efektywnego zarządzania procesem planowania i udzielania świadczeń zdrowotnych,
– aktywnym zarządzaniem czynnikami determinującymi stan zdrowia populacji
– szacowaniem i prognozowaniem potrzeb zdrowotnych populacji
– kreowaniem programów zdrowotnych służących podwyższaniu potencjału zdrowotnego jednostek i grup społecznych
Studenci mają możliwość wyboru jednej z czterech specjalności:
– Bezpieczeństwo i higiena pracy
– Menedżer ochrony zdrowia
– Koordynator w opiece onkologicznej
– Zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
Każda ze specjalności daje absolwentom unikatowy pakiet kompetencji pozwalających wykonywać poszukiwane na rynku pracy zawody, bezpośrednio powiązane z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia, a także z innymi sektorami gospodarki i administracji publicznej.
Program kształcenia studentów wszystkich specjalności, podobnie jak w przypadku studiów I stopnia, został przygotowany w oparciu o wytyczne dotyczące kompetencji kluczowych w zdrowiu publicznym opracowane przez ASPHER (Stowarzyszenie Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego) oraz Światową Organizację Zdrowia (A. Foldspang, C.A. Birt, R. Otok (eds.), ASPHER’S European list of core competences for the public health professional. 5th edition. Association of Schools of Public Health in the European Region, Brussels 2018). Tym samym zgodny jest z międzynarodowymi standardami realizowanymi w najlepszych ośrodkach akademickich Europy. Całość programu zorganizowana została w 7 głównych modułów obejmujących wszystkie przedmioty ujęte w programie. Sześć spośród nich odpowiada kategoriom kompetencji kluczowych ASPHER/WHO, zaś siódmy obejmuje przedmioty specjalnościowe i wybieralne, w tym – praktyki wakacyjne. Program uzupełniony jest o wymagany przepisami prawa lektorat z języka angielskiego, natomiast dodatkowe podniesienie kompetencji językowych studentów, szczególnie w zakresie nomenklatury charakterystycznej dla nauk o zdrowiu i zdrowia publicznego, zapewnia realizacja jednego z przedmiotów podstawowych w języku angielskim (międzynarodowe problemy zdrowia).
Zgodność ze standardami międzynarodowymi, a także wysoka jakość kształcenia na kierunku zdrowie publiczne potwierdzone zostały certyfikatem akredytacji APHEA, którą kierunek uzyskał jako pierwszy w Polsce.
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy
Koncepcja kształcenia w zakresie specjalności bezpieczeństwo i higieny pracy na studiach drugiego stopnia koncentruje się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy zawodowej Inspektora BHP. Uwzględnia także specyficzne dla regionu relacje społeczno-gospodarcze oraz potrzeby i oczekiwania lokalnego i regionalnego rynku pracy. Studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie już posiadanej wiedzy w zakresie BHP. W ramach realizowanych przedmiotów poza standardowymi modułami tj. ocena czynników występujących na stanowiskach pracy, ocena ryzyka zawodowego, analiza wypadków i chorób zawodowych, studenci zdobywają wiedzę z zakresu ochrony radiologicznej czy toksykologii przemysłowej. Niezależnie od ukończonego kierunku w ramach studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich) studia II stopnia w ramach specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy dają pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Ponadto, studia te nadają również uprawnienia do pełnienia roli inspektora BHP przedsiębiorstwie, bez względu na numer PKD działalności. Rozszerzony program studiów zapewnia także bardzo dobre przygotowanie do prowadzenia własnej działalności świadczącej usługi związane z BHP.
Specjalność menedżer ochrony zdrowia
Specjalność menedżer w ochronie zdrowia odpowiada na potrzebę zwiększenia efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz organizacji opieki zdrowotnej. W trakcie studiów przekazywane są wiedza i umiejętności w zakresie: organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, nowoczesnych technologii i innowacji w systemach opieki zdrowotnej, prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania personelem medycznym, które są niezbędne do podejmowania ważnych decyzji oraz przestrzegania zasad i standardów podmiotów leczniczych. Zdobyte kwalifikacje umożliwią zatrudnienie absolwenta na różnych stanowiskach w podmiotach leczniczych, jak również w państwowej oraz samorządowej administracji publicznej (Narodowy Fundusz Zdrowia, urzędy marszałkowskie, urzędy miejskie). Ponadto menedżerowie opieki zdrowotnej mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, firmach informatycznych zajmujących się e-zdrowiem oraz zakładach ubezpieczeniowych.
Specjalność koordynator w opiece onkologicznej
Studia drugiego stopnia o specjalności koordynator w opiece onkologicznej w ramach kierunku zdrowie publiczne mają za zadanie przygotować wysokiej klasy specjalistów, których zadaniem będzie organizowanie i koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego chorych na chorobę nowotworową. Studenci niniejszej specjalności nabędą umiejętności praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy na stanowiskach koordynatora w opiece onkologicznej w jednostkach ochrony zdrowia, które prowadzą diagnostykę i leczenie chorych onkologicznych, ale również w Narodowym Funduszu Zdrowia. Będą, poza tym zajmować się dokumentacją dotyczącą tych chorych jak sprawozdawczość do Krajowego Rejestru Nowotworowego czy wypełnianiem kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Poza tym będą organizować i koordynować zebrania konsylium lekarskiego podejmującego decyzje dotyczące dalszego postępowania z chorymi. Celem specjalności koordynator w opiece onkologicznej jest również przygotowanie studentów do pełnienia przyszłych ról zawodowych. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki praktycznej nauce dotyczącej zagadnień onkologicznych.
Specjalność zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
Specjalność zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych stanowi odpowiedź na konieczność kształcenia przyszłych specjalistów posiadających wiedzę i kompetencje w zakresie środowiskowych zagrożeń zdrowia XXI wieku, rozpoznanych i zdefiniowanych przez naukę czynników ryzyka zdrowia występujących w środowisku bytowania człowieka oraz związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy narażeniem na negatywne czynniki środowiskowe, a stanem zdrowia populacji. Część zajęć praktycznych realizowanych jest w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji Laboratorium Analitycznym Katedry Zdrowia Środowiskowego. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej ds. zdrowia publicznego, jednostkach Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, instytutach naukowo-badawczych. Ponadto uzyskaną wiedzę i umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w każdej instytucji, której celem jest zbieranie, analiza i interpretacja danych medycznych i środowiskowych.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia realizowane są w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
A co po studiach:
Zdobyte kwalifikacje umożliwią absolwentom podjęcie zatrudnienia w placówkach opieki zdrowotnej (poradnie specjalistyczne i podstawowa opieka zdrowotna), jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej nadzorującej pracę jednostek ochrony zdrowia i środowiska oraz jednostek, w których prowadzone są programy profilaktyczne, kuratoriach oświaty i wychowania oraz innych placówkach oświatowych, instytutach naukowo-badawczych. Nasi absolwenci z sukcesem odnajdują się na rynku pracy.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Piekarska 18, 41-902 Bytom
Adres poczty elektronicznej: dziekanatwzpb@sum.edu.pl
Telefon: 32 397 65 26/36
ZDROWIE PUBLICZNE – studia II stopnia, niestacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia II stopnia na kierunku zdrowie publiczne adresowane są do osób posiadających ukończone co najmniej studia licencjackie. Program studiów skonstruowany jest tak, aby zapewnić absolwentom możliwość uzyskania poszerzonej, interdyscyplinarnej wiedzy z obszaru nauk o zdrowiu oraz kompetencje niezbędne do skutecznego uczestniczenia w rozwiązywaniu zróżnicowanych problemów zdrowotnych. Szczególny nacisk kładziony jest na rozpoznawanie zależności oraz uwarunkowań zachodzących i wpływających na stan zdrowia ludzi i społeczności, w powiązaniu z demograficznymi, ekonomicznymi, kulturowymi, epidemiologicznymi zmianami zachodzącymi w otaczającym środowisku oraz umiejętność sprawnego nimi zarządzania.
Celem naczelnym programu kształcenia na kierunku zdrowie publiczne jest przygotowanie studentów do pełnienia roli specjalisty wyposażonego w zaawansowaną interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, niezbędne do efektywnego wypełniania zadań w obrębie systemu zdrowotnego, w szczególności związanych z:
– kreowaniem rozwiązań niezbędnych do efektywnego zarządzania procesem planowania i udzielania świadczeń zdrowotnych,
– aktywnym zarządzaniem czynnikami determinującymi stan zdrowia populacji
– szacowaniem i prognozowaniem potrzeb zdrowotnych populacji
– kreowaniem programów zdrowotnych służących podwyższaniu potencjału zdrowotnego jednostek i grup społecznych
Studenci mają możliwość wyboru jednej z czterech specjalności:
– Bezpieczeństwo i higiena pracy
– Menedżer ochrony zdrowia
– Koordynator w opiece onkologicznej
– Zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
Każda ze specjalności daje absolwentom unikatowy pakiet kompetencji pozwalających wykonywać poszukiwane na rynku pracy zawody, bezpośrednio powiązane z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia, a także z innymi sektorami gospodarki i administracji publicznej.
Program kształcenia studentów wszystkich specjalności, podobnie jak w przypadku studiów I stopnia, został przygotowany w oparciu o wytyczne dotyczące kompetencji kluczowych w zdrowiu publicznym opracowane przez ASPHER (Stowarzyszenie Szkół Zdrowia Publicznego Regionu Europejskiego) oraz Światową Organizację Zdrowia (A. Foldspang, C.A. Birt, R. Otok (eds.), ASPHER’S European list of core competences for the public health professional. 5th edition. Association of Schools of Public Health in the European Region, Brussels 2018). Tym samym zgodny jest z międzynarodowymi standardami realizowanymi w najlepszych ośrodkach akademickich Europy. Całość programu zorganizowana została w 7 głównych modułów obejmujących wszystkie przedmioty ujęte w programie. Sześć spośród nich odpowiada kategoriom kompetencji kluczowych ASPHER/WHO, zaś siódmy obejmuje przedmioty specjalnościowe i wybieralne, w tym – praktyki wakacyjne. Program uzupełniony jest o wymagany przepisami prawa lektorat z języka angielskiego, natomiast dodatkowe podniesienie kompetencji językowych studentów, szczególnie w zakresie nomenklatury charakterystycznej dla nauk o zdrowiu i zdrowia publicznego, zapewnia realizacja jednego z przedmiotów podstawowych w języku angielskim (międzynarodowe problemy zdrowia).
Zgodność ze standardami międzynarodowymi, a także wysoka jakość kształcenia na kierunku zdrowie publiczne potwierdzone zostały certyfikatem akredytacji APHEA, którą kierunek uzyskał jako pierwszy w Polsce.
Specjalność bezpieczeństwo i higiena pracy
Koncepcja kształcenia w zakresie specjalności bezpieczeństwo i higieny pracy na studiach drugiego stopnia koncentruje się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy zawodowej Inspektora BHP. Uwzględnia także specyficzne dla regionu relacje społeczno-gospodarcze oraz potrzeby i oczekiwania lokalnego i regionalnego rynku pracy. Studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie już posiadanej wiedzy w zakresie BHP. W ramach realizowanych przedmiotów poza standardowymi modułami tj. ocena czynników występujących na stanowiskach pracy, ocena ryzyka zawodowego, analiza wypadków i chorób zawodowych, studenci zdobywają wiedzę z zakresu ochrony radiologicznej czy toksykologii przemysłowej. Niezależnie od ukończonego kierunku w ramach studiów I stopnia (licencjackich lub inżynierskich) studia II stopnia w ramach specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy dają pełne kwalifikacje i formalne podstawy do zatrudnienia w służbie BHP, w charakterze inspektorów i specjalistów ds. BHP (Dz.U. 2004 nr 246 poz. 2468). Ponadto, studia te nadają również uprawnienia do pełnienia roli inspektora BHP przedsiębiorstwie, bez względu na numer PKD działalności. Rozszerzony program studiów zapewnia także bardzo dobre przygotowanie do prowadzenia własnej działalności świadczącej usługi związane z BHP.
Specjalność menedżer ochrony zdrowia
Specjalność menedżer w ochronie zdrowia odpowiada na potrzebę zwiększenia efektywności funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz organizacji opieki zdrowotnej. W trakcie studiów przekazywane są wiedza i umiejętności w zakresie: organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia, nowoczesnych technologii i innowacji w systemach opieki zdrowotnej, prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania personelem medycznym, które są niezbędne do podejmowania ważnych decyzji oraz przestrzegania zasad i standardów podmiotów leczniczych. Zdobyte kwalifikacje umożliwią zatrudnienie absolwenta na różnych stanowiskach w podmiotach leczniczych, jak również w państwowej oraz samorządowej administracji publicznej (Narodowy Fundusz Zdrowia, urzędy marszałkowskie, urzędy miejskie). Ponadto menedżerowie opieki zdrowotnej mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, firmach informatycznych zajmujących się e-zdrowiem oraz zakładach ubezpieczeniowych.
Specjalność koordynator w opiece onkologicznej
Studia drugiego stopnia o specjalności koordynator w opiece onkologicznej w ramach kierunku zdrowie publiczne mają za zadanie przygotować wysokiej klasy specjalistów, których zadaniem będzie organizowanie i koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego chorych na chorobę nowotworową. Studenci niniejszej specjalności nabędą umiejętności praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy na stanowiskach koordynatora w opiece onkologicznej w jednostkach ochrony zdrowia, które prowadzą diagnostykę i leczenie chorych onkologicznych, ale również w Narodowym Funduszu Zdrowia. Będą, poza tym zajmować się dokumentacją dotyczącą tych chorych jak sprawozdawczość do Krajowego Rejestru Nowotworowego czy wypełnianiem kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Poza tym będą organizować i koordynować zebrania konsylium lekarskiego podejmującego decyzje dotyczące dalszego postępowania z chorymi. Celem specjalności koordynator w opiece onkologicznej jest również przygotowanie studentów do pełnienia przyszłych ról zawodowych. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki praktycznej nauce dotyczącej zagadnień onkologicznych.
Specjalność zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych
Specjalność zdrowie środowiskowe i profilaktyka chorób środowiskowozależnych stanowi odpowiedź na konieczność kształcenia przyszłych specjalistów posiadających wiedzę i kompetencje w zakresie środowiskowych zagrożeń zdrowia XXI wieku, rozpoznanych i zdefiniowanych przez naukę czynników ryzyka zdrowia występujących w środowisku bytowania człowieka oraz związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy narażeniem na negatywne czynniki środowiskowe, a stanem zdrowia populacji. Część zajęć praktycznych realizowanych jest w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji Laboratorium Analitycznym Katedry Zdrowia Środowiskowego. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej ds. zdrowia publicznego, jednostkach Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, instytutach naukowo-badawczych. Ponadto uzyskaną wiedzę i umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w każdej instytucji, której celem jest zbieranie, analiza i interpretacja danych medycznych i środowiskowych.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia realizowane są w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
A co po studiach:
Zdobyte kwalifikacje umożliwią absolwentom podjęcie zatrudnienia w placówkach opieki zdrowotnej (poradnie specjalistyczne i podstawowa opieka zdrowotna), jednostkach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego, jednostkach administracji publicznej nadzorującej pracę jednostek ochrony zdrowia i środowiska oraz jednostek, w których prowadzone są programy profilaktyczne, kuratoriach oświaty i wychowania oraz innych placówkach oświatowych, instytutach naukowo-badawczych. Nasi absolwenci z sukcesem odnajdują się na rynku pracy.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Piekarska 18, 41-902 Bytom
Adres poczty elektronicznej: dziekanatwzpb@sum.edu.pl
Telefon: 32 397 65 26/36