Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym

Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– lubisz nauki przyrodnicze, biologię, chemię i fizykę,
– interesujesz się wpływem czynników środowiskowych oraz społeczno-ekonomicznych na stan naszego zdrowia,
– chcesz zdobyć wiedzę z zakresu realizacji działań ukierunkowanych na skuteczne zapobieganie chorobom uwarunkowanym szerokorozumianymi czynnikami środowiskowymi, zarządzaniem jakością wybierz kierunek zarządzanie ryzykiem zdrowotnym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobycie tytułu magistra, będącego przepustką do kontynuacji nauki w szkole doktorskiej i zdobycia stopnia doktora.
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM ZDROWOTNYM- studia II stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestrów
Opis kierunku:
Studia drugiego stopnia (uzupełniające studia magisterskie) na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym skierowane są do absolwentów studiów pierwszego stopnia, a także do osób, które mają ukończone studia pierwszego bądź drugiego stopnia na innym kierunku i chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz pozyskać nowe umiejętności.
Kierunek zarządzanie ryzykiem zdrowotnym jest stacjonarnym i bezpłatnym kierunkiem studiów, na którym zajęcia praktyczne realizowane są w trybie tzw. piątkowo-sobotnim (odbywają się w piątki popołudniu i soboty), a wykłady i seminaria prowadzone są w formie zdalnej, za pomocą technik i narzędzi nauczania zdalnego.
Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym, oparte na szeroko rozumianej profilaktyce, w tym profilaktyce pierwotnej (identyfikacji czynników ryzyka, zmniejszeniu zagrożenia, a więc zapobieganiu chorobom u źródła), staje się podstawą i celem działań w nowoczesnej ochronie zdrowia wysokorozwiniętych państw na całym świecie. Student na kierunku zarządzanie ryzkiem zdrowotnym, w trakcie studiów
II stopnia, uzyskuje poszerzoną, interdyscyplinarną wiedzę z obszaru nauk społecznych i medycznych. Takie ukierunkowanie daje absolwentom niezbędne narzędzia do skutecznego uczestniczenia w rozwiązywaniu różnych problemów zdrowotnych i środowiskowych. Na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym proponujemy kształcenie przyszłych specjalistów przygotowanych do realizacji zapisów najważniejszych dokumentów w obszarze zdrowia publicznego np. ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia (NPZ).
Realizacja zapisów ustawy i zadań zaplanowanych w ramach NPZ ma pozwolić skuteczniej zapobiegać chorobom i podnosić potencjał zdrowia obywateli, pod warunkiem właściwego przygotowania kadr, co zapewnia kierunek zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.
Student w trakcie studiów może wybrać jedną z następujących specjalności:
– Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym,
– Zdrowie środowiskowe.
Program kształcenia studentów wszystkich specjalności obejmuje wspólny i jednorodny blok zajęć reprezentujących przedmioty podstawowe i specjalnościowe.
Wszystkie zajęcia dydaktyczne są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną. Atrakcyjną ofertę edukacyjną na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym drugiego stopnia wzbogacają praktyczne zajęcia dydaktyczne, realizowane w akredytowanym przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) Laboratorium Analitycznym Katedry Zdrowia Środowiskowego oraz w nowoczesnej pracowni komputerowej, wyposażonej w specjalistyczne oprogramowanie. Uzupełnienie programu kształcenia stanowią wizyty studyjne u potencjalnych pracodawców.
Absolwent kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym posiada umiejętności w zakresie:
- inicjowania działań w celu zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie ryzyka zdrowotnego,
- szacowania ryzyka zdrowotnego i komunikowania o ryzyku różnych grup społecznych,
- opracowywania zaleceń dotyczących profilaktyki środowiskowych zagrożeń zdrowia,
- zarządzania zrównoważonym rozwojem w obszarze środowiska i zdrowia,
- analizy danych zdrowotnych,
- opracowywania programów profilaktycznych, w tym opartych na profilaktyce pierwotnej,
- zarządzania jakością w ochronie zdrowia,
- krytycznej oceny istniejących systemów kontroli i nadzoru nad ryzykiem,
- kształtowania polityki zdrowotnej,
- konstruktywnej, krytycznej oceny wiodących trendów i działań w obszarze zdrowia publicznego i promocji zdrowia, podejmowanych w sferze lokalnej i krajowej,
- zarządzania sytuacjami kryzysowymi w obszarze środowiska i zdrowia.
SPECJALNOŚĆ ZARZĄDZANIE RYZYKIEM ZDROWOTNYM
Absolwent specjalności zarządzanie ryzkiem zdrowotnym uzyskuje poszerzoną, interdyscyplinarną wiedzę z obszaru nauk społecznych i medycznych. Takie ukierunkowanie daje absolwentom niezbędne narzędzia do skutecznego uczestniczenia w rozwiązywaniu różnych problemów zdrowotnych. Ponadto absolwent tej specjalności zna systemy zarządzania ryzykiem oraz infrastrukturę informatyczną gromadzenia, przetwarzania i analizy zarówno danych epidemiologicznych, jak i środowiskowych. Potrafi wskazać i zastosować w praktyce metody identyfikacji czynników ryzyka zdrowia, a także wskazać i zastosować metody obliczania zagrożenia wynikającego z narażenia populacji na zanieczyszczenia powszechnie występujące w środowisku. Absolwent potrafi także zastosować narzędzia prawne, tworzone i uruchamiane w celu kontroli i monitorowania bezpieczeństwa zdrowia społeczeństwa. Posiada wiedzę z zakresu prowadzenia analiz ryzyka zdrowotnego w podmiotach medycznych oraz zarządzania jakością w ochronie zdrowia.
SPECJALNOŚĆ ZDROWIE ŚRODOWISKOWE
Zadaniem specjalności zdrowie środowiskowe jest przygotowanie specjalistów posiadających wiedzę w zakresie środowiskowych zagrożeń zdrowia XXI w., rozpoznanych i zdefiniowanych przez naukę czynników ryzyka zdrowia występujących w środowisku bytowania człowieka, związków przyczynowo – skutkowych pomiędzy narażeniem na negatywne czynniki środowiskowe a stanem zdrowia populacji. W trakcie procesu nauczania absolwent zapoznaje się z metodami oceny narażenia populacji na środowiskowe czynniki ryzyka oraz metodami oceny ryzyka zdrowotnego, a także sposobami przeciwdziałania środowiskowym zagrożeniom podejmowanym przez wspólnotę międzynarodową. Studenci nabywają umiejętności wykorzystania wiedzy teoretycznej, obserwacji i interpretowania zjawisk dotyczących zdrowia populacji, pogłębionych i wzbogaconych o wyjaśnienie wzajemnych relacji między zdrowiem a środowiskowymi czynnikami ryzyka zdrowia. W trakcie studiów student ma możliwość zapoznania się z przykładami środowiskowych programów profilaktycznych i możliwościami ich zastosowania w wybranych grupach społecznych. Nabywa także umiejętność opracowywania programów profilaktycznych, w tym opartych na profilaktyce pierwotnej, dotyczącej całej populacji lub znacznej jej części i obejmującej działania najwcześniejsze, których celem jest uprzedzenie choroby lub zmniejszenie ryzyka jej rozwoju.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Studia na kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym odbywają się w trybie stacjonarnym w piątkowe popołudnia i soboty (opcja przyjazna dla osób pracujących).
A co po studiach:
Absolwent kierunku zarządzanie ryzykiem zdrowotnym będzie znał systemy zarządzania ryzykiem oraz infrastrukturę informatyczną gromadzenia, przetwarzania i analizy zarówno danych epidemiologicznych, jak i środowiskowych. Będzie potrafił wskazać i zastosować w praktyce metody identyfikacji czynników ryzyka zdrowia, a także wskazać i zastosować przyswojone metody obliczania zagrożenia zdrowia społeczeństwa. Absolwent będzie potrafił zastosować narzędzia prawne, tworzone i uruchamiane w celu kontroli i monitorowania bezpieczeństwa zdrowia społeczeństwa. Będzie podsiadał kompetencje w zakresie zarządzaniem jakością w ochronie zdrowia, a także zrównoważonym rozwojem w obszarze środowiska i zdrowia.
Zdobyte kwalifikacje pozwolą Absolwentom na podjęcie pracy jako specjaliści ds. zarządzania
w placówkach ochrony zdrowia, ochrony środowiska, instytucjach publicznych, we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego, na które nałożono obowiązek realizacji zadań zapisanych w ustawie o zdrowiu publicznym, w inspekcji sanitarnej oraz w inspekcji ochrony środowiska wszystkich szczebli, kuratoriach oświaty i wychowania oraz innych placówkach oświatowych, firmach ubezpieczeń zdrowotnych, organizacjach pozarządowych zajmujących się zdrowiem i środowiskiem, ponadto jako specjaliści zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia, a także jako ekodoradcy, pracownicy jednostek badawczo-naukowych, laboratoriów, organizacji pozarządowych i wielu innych.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
Piekarska 18, 41-902 Bytom
Adres poczty elektronicznej: ksiebor@sum.edu.pl
Telefon: 32 397 65 36