Pielęgniarstwo
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– jesteś wrażliwy na ludzkie cierpienie,
– potrafisz radzić sobie ze stresem,
– łatwo nawiązujesz kontakt z innymi osobami,
– chcesz zdobyć wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, etyki zawodowej oraz socjologii,
– chcesz zdobyć zawód, który wysoko plasuje się w rankingach zawodów zaufania publicznego,
wybierz kierunek pielęgniarstwo w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Te studia pozwolą Ci zdobyć nowoczesną wiedzę medyczną i umiejętności samodzielnej pracy z pacjentem w zakresie pielęgnacji, asystowania w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów oraz prowadzenia profilaktyki i edukacji medycznej.
Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjat pielęgniarstwa, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobycie tytułu magister pielęgniarstwa, będącego przepustką do kontynuacji nauki w szkole doktorskiej i zdobycia stopnia doktora.
PIELĘGNIARSTWO – studia I stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
6 semestrów
Opis kierunku:
Studia pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo są studiami stacjonarnymi o profilu praktycznym. W koncepcji kształcenia szczególny nacisk kładzie się na zdobywanie przez studentów umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych w odniesieniu do efektów uczenia się w zakresie wiedzy teoretycznej, które uwzględniają fizjologię i najczęstsze problemy zdrowotne człowieka we wszystkich okresach życia, zasady profilaktyki i promocji zdrowia.
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach od lat kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa, a wiedza i doświadczenie absolwentów są doceniane nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
Podczas zajęć studenci zdobywają aktualną wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, pielęgniarstwa
w wymiarze praktycznym oraz poznają specyfikę pracy w placówkach ochrony zdrowia.
Uczelnia stawia na wysoki poziom rozwoju umiejętności praktycznych, a te przekazywane są przez nauczycieli akademickich z doświadczeniem zawodowym i bogatym dorobkiem naukowym
Kierunek uzyskał akredytacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Student kierunku pielęgniarstwo zdobywa wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa, a także umiejętności:
– udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom,
– udzielania świadczeń w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób,
– udzielania pierwszej pomocy i podejmowania działań ratowniczych w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
– rozpoznawania problemów zdrowotnych i określania priorytetów w opiece pielęgniarskiej,
– samodzielnego organizowania, planowania i sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki pielęgniarskiej nad osobą chorą, z niepełnosprawnością i umierającą, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej,
– samodzielnego udzielania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych (w zakresie określonym w przepisach),
– decydowania o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych,
– współpracy z rodziną lub opiekunem pacjenta w realizacji ustalonych celów opieki pielęgniarskiej oraz prowadzonych działań edukacyjnych,
– przeprowadzenia badania podmiotowego i przedmiotowego w celu postawienia diagnozy pielęgniarskiej,
– wystawiania recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowe i wyroby medyczne, niezbędne do kontynuacji leczenia w ramach realizacji zleceń lekarskich,
– dokonywania analizy jakości opieki pielęgniarskiej,
– organizowania pracy własnej i współpracy z zespołem opieki zdrowotnej.
Studia realizowane są zgodnie ze standardami kształcenia obowiązującymi w krajach UE. Za każde zaliczenie semestru studiujący otrzymuje punkty ECTS, co umożliwia kontynuowanie studiów w innych uczelniach Europy w ramach programu Erasmus. Studenci pielęgniarstwa mogą również realizować praktyki semestralne i wakacyjne w Szpitalach Uniwersyteckich UE w ramach dwustronnej wymiany zgodnie z programem LLP.
Studenci pielęgniarstwa mogą rozwijać swój potencjał naukowy poprzez aktywny udział w kołach naukowych, prowadząc badania naukowe, pisząc artykuły, publikując je w czasopismach pielęgniarskich oraz prezentując swoje wyniki na sympozjach i konferencjach.
Student pielęgniarstwa ma możliwość opanowania języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz języka specjalistycznego z zakresu pielęgniarstwa.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, ćwiczeń klinicznych, zajęć na salach symulacji medycznej wysokiej i niskiej wierności oraz zajęć praktycznych. Studenci mają dostęp do nowoczesnej infrastruktury i realizują efekty uczenia się w sposób praktyczny. Zajęcia prowadzone są
w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym oraz w placówkach ochrony zdrowia pod nadzorem wykładowców. Praktyki zawodowe realizowane są pod nadzorem opiekunów merytorycznych praktyk zawodowych.
A co po studiach:
Praca pielęgniarki/pielęgniarza jest często trudna, tak pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym, jednak przynosi wielką satysfakcję. Dotyczy to przede wszystkim osób aktywnych i lubiących pracę z ludźmi, charakteryzujących się empatią, gotowych zrozumieć osobę chorą lub z niepełnosprawnością, – bo stanowi to ich największy potencjał w przyszłej pracy.
Studiowanie pielęgniarstwa pozwala na uzyskanie zawodu, któremu zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypisuje się obecnie funkcje związane z promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych. Wykonując ten zawód można też nauczać i prowadzić prace naukowo-badawcze w dziedzinie pielęgniarstwa.
Absolwent posiada umiejętności: korzystania z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki, udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom, sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym, skutecznego i empatycznego porozumiewania się w sytuacjach klinicznych, organizowania pracy własnej, nawiązywania współpracy w zespołach opieki zdrowotnej oraz inicjowania i wspierania działań społeczności lokalnej na rzecz zdrowia Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej w tym:
– szpitalach,
– w prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych,
– w przychodniach,
– zakładach opieki zdrowotnej (geriatrycznych),
– sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym,
– w urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie pielęgniarstwa i ochrony zdrowia,
– w uzdrowiskach,
– instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
– instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych,
– zakładach podstawowej opieki zdrowotnej,
– zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
– ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej,
– domach opieki społecznej.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza na terenie Polski oraz krajów UE.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia. W zakresie postaw jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego podejścia do pacjenta uwzględniającego poszanowanie i respektowanie jego praw oraz posiada świadomość czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta oraz konieczność permanentnego, ustawicznego kształcenia się w ramach różnych form kształcenia podyplomowego jak kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne i specjalizacje.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
ul. Medyków 12, Katowice 40-752
Adres poczty elektronicznej: jpatalong@sum.edu.pl
Telefon: 32 208 87 25
PIELĘGNIARSTWO – studia II stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia pielęgniarskie II stopnia dedykowane są licencjonowanym pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy odkryli w sobie pasję pomagania, wspierania, niesienia ulgi w cierpieniu i którzy mają potrzebę kształcenia i dalszego rozwoju w dziedzinie pielęgniarstwa.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach od 1974 roku kształci studentów w dziedzinie pielęgniarstwa. Kierunek uzyskał akredytacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Podczas zajęć dydaktycznych studenci zdobywają wiedzę i praktykę głównie z zakresu medycyny klinicznej, pielęgniarstw klinicznych, poznają specyfikę oraz organizację pracy w różnych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Uczelnia stawia na wysoki poziom rozwoju umiejętności praktycznych, a te przekazywane są przez nauczycieli akademickich z doświadczeniem zawodowym i bogatym dorobkiem naukowym.
Student studiów drugiego stopnia kierunku pielęgniarstwo poszerza wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa, a także umiejętności:
– monitorowania stanu zdrowia dzieci i osób dorosłych oraz wdrażania działań edukacyjnych i promocyjno-profilaktycznych,
– zapewnienia opieki pacjentowi wentylowanemu mechanicznie w warunkach opieki długoterminowej,
– rozwiązywania problemów zawodowych, szczególnie związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych, wynikających ze specyfiki zadań zawodowych i warunków ich realizacji,
– dobierania zaleceń i interpretowania badań diagnostycznych w ramach posiadanych uprawnień,
– koordynowania opieką zdrowotną nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia,
– ordynowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, w tym wystawiania na nie recepty lub zlecenia,
– tworzenia standardów opieki pielęgniarskiej oraz wdrażania ich do praktyki pielęgniarskiej,
– komunikowania się z pacjentem, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i wyznaniowe,
– wykorzystywania wyników badań naukowych i światowego dorobku pielęgniarstwa dla rozwoju praktyki pielęgniarskiej.
Uczelnia umożliwia odbycie praktyk zawodowych w wysokospecjalistycznych szpitalach klinicznych rozmieszczonych na terenie aglomeracji śląskiej.
Studia realizowane są zgodnie ze standardami kształcenia obowiązującymi w krajach UE. Za każde zaliczenie semestru studiujący otrzymuje punkty ECTS, co umożliwia kontynuowanie studiów w innych uczelniach Europy w ramach programu Erasmus. Studenci pielęgniarstwa mogą również realizować praktyki semestralne i wakacyjne w Szpitalach Uniwersyteckich UE w ramach dwustronnej wymiany zgodnie z programem LLP.
Studenci pielęgniarstwa mogą rozwijać swój potencjał naukowy poprzez aktywny udział w kołach naukowych, prowadząc badania naukowe, pisząc artykuły, publikując je w czasopismach pielęgniarskich oraz prezentując swoje wyniki na sympozjach i konferencjach, a także mają możliwość opanowania języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz języka specjalistycznego z zakresu pielęgniarstwa.
Studia kończą się egzaminem końcowym z pielęgniarstw klinicznych i obroną pracy magisterskiej.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, ćwiczeń klinicznych, symulacji medycznej niskiej i wysokiej wierności, a także zajęć praktycznych w szpitalach i w pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowców oraz opiekunów merytorycznych praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w sposób usystematyzowany, w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych wyposażonych w sprzęt multimedialny.
A co po studiach:
Praca pielęgniarki/pielęgniarza jest często trudna, tak pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym, jednak przynosi wielką satysfakcję. Idealna jest dla osób aktywnych i lubiących pracę z ludźmi, charakteryzujących się empatią, gotowych zrozumieć osobę chorą lub z niepełnosprawnością, – bo stanowi to ich największy potencjał w przyszłej pracy.
Studia na kierunku pielęgniarstwo dają możliwość zdobycia jednego z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych zawodów medycznych. Osoby o takim wykształceniu potrzebne są, bowiem nie tylko w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ale znajdują także zatrudnienie w placówkach oświatowych, zakładach pracy chronionej i warsztatach terapii zajęciowej, w hospicjach, domach opieki społecznej i domach spokojnej starości oraz w uzdrowiskach.
Absolwenci studiów drugiego stopnia są w pełni przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu pielęgniarza/pielęgniarki, który wdraża najnowsze metody i techniki w wykonywanym zawodzie, a także podejmuje się nowych rozwiązań organizacyjnych oraz wyznacza kierunki podejmowanych badań naukowych w wybranej dziedzinie. Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w:
– szpitalach,
– w prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych
– w przychodniach,
– zakładach opieki zdrowotnej (geriatrycznych),
– sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym,
– w urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie pielęgniarstwa i ochrony zdrowia,
– w uzdrowiskach,
– instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
– instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych,
– zakładach podstawowej opieki zdrowotnej,
– zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
– ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej,
– domach opieki społecznej.
Pielęgniarstwo jest zawodem, w którym należy stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w ramach różnych form kształcenia podyplomowego i samokształcenia. Kształcenie podyplomowe może objąć szkolenie specjalizacyjne oraz kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i dokształcające.
Studiowanie pielęgniarstwa pozwala na uzyskanie zawodu, któremu zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypisuje się obecnie funkcje związane z promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych. Wykonując ten zawód można też nauczać i prowadzić prace naukowo-badawcze w dziedzinie pielęgniarstwa.
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza na terenie Polski oraz krajów UE. Absolwent kierunku pielęgniarstwo powinien, więc znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu pielęgniarstwa.
Absolwent studiów drugiego stopnia ma możliwość kontynuowania dalszego kształcenia na studiach doktoranckich.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
ul. Medyków 12, Katowice 40-752
Adres poczty elektronicznej: anna.szoszkiewicz@sum.edu.pl
Telefon: 32 208 88 11
PIELĘGNIARSTWO – studia II stopnia, niestacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia pielęgniarskie II stopnia dedykowane są licencjonowanym pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy odkryli w sobie pasję pomagania, wspierania, niesienia ulgi w cierpieniu i którzy mają potrzebę kształcenia i dalszego rozwoju w dziedzinie pielęgniarstwa.
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach od 1974 roku kształci studentów w dziedzinie pielęgniarstwa. Kierunek uzyskał akredytacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Podczas zajęć dydaktycznych studenci zdobywają wiedzę i praktykę głównie z zakresu medycyny klinicznej, pielęgniarstw klinicznych, poznają specyfikę oraz organizację pracy w różnych podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Uczelnia stawia na wysoki poziom rozwoju umiejętności praktycznych, a te przekazywane są przez nauczycieli akademickich z doświadczeniem zawodowym i bogatym dorobkiem naukowym.
Student studiów drugiego stopnia kierunku pielęgniarstwo poszerza wiedzę ogólną z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz wiedzę szczegółową z zakresu pielęgniarstwa, a także umiejętności:
– monitorowania stanu zdrowia dzieci i osób dorosłych oraz wdrażania działań edukacyjnych i promocyjno-profilaktycznych,
– zapewnienia opieki pacjentowi wentylowanemu mechanicznie w warunkach opieki długoterminowej,
– rozwiązywania problemów zawodowych, szczególnie związanych z podejmowaniem decyzji w sytuacjach trudnych, wynikających ze specyfiki zadań zawodowych i warunków ich realizacji,
– dobierania zaleceń i interpretowania badań diagnostycznych w ramach posiadanych uprawnień,
– koordynowania opieką zdrowotną nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia,
– ordynowania leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, w tym wystawiania na nie recepty lub zlecenia,
– tworzenia standardów opieki pielęgniarskiej oraz wdrażania ich do praktyki pielęgniarskiej,
– komunikowania się z pacjentem, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i wyznaniowe,
– wykorzystywania wyników badań naukowych i światowego dorobku pielęgniarstwa dla rozwoju praktyki pielęgniarskiej.
Uczelnia umożliwia odbycie praktyk zawodowych w wysokospecjalistycznych szpitalach klinicznych rozmieszczonych na terenie aglomeracji śląskiej.
Studia realizowane są zgodnie ze standardami kształcenia obowiązującymi w krajach UE. Za każde zaliczenie semestru studiujący otrzymuje punkty ECTS, co umożliwia kontynuowanie studiów w innych uczelniach Europy w ramach programu Erasmus. Studenci pielęgniarstwa mogą również realizować praktyki semestralne i wakacyjne w Szpitalach Uniwersyteckich UE w ramach dwustronnej wymiany zgodnie z programem LLP.
Studenci pielęgniarstwa mogą rozwijać swój potencjał naukowy poprzez aktywny udział w kołach naukowych, prowadząc badania naukowe, pisząc artykuły, publikując je w czasopismach pielęgniarskich oraz prezentując swoje wyniki na sympozjach i konferencjach, a także mają możliwość opanowania języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz języka specjalistycznego z zakresu pielęgniarstwa.
Studia kończą się egzaminem końcowym z pielęgniarstw klinicznych i obroną pracy magisterskiej.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia dydaktyczne odbywają się od piątku w godzinach popołudniowych do niedzieli.
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, ćwiczeń klinicznych, symulacji medycznej niskiej i wysokiej wierności, a także zajęć praktycznych w szpitalach i w pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowców oraz opiekunów merytorycznych praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w sposób usystematyzowany, w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych wyposażonych w sprzęt multimedialny.
A co po studiach:
Praca pielęgniarki/pielęgniarza jest często trudna, tak pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym, jednak przynosi wielką satysfakcję. Idealna jest dla osób aktywnych i lubiących pracę z ludźmi, charakteryzujących się empatią, gotowych zrozumieć osobę chorą lub z niepełnosprawnością, – bo stanowi to ich największy potencjał w przyszłej pracy.
Studia na kierunku pielęgniarstwo dają możliwość zdobycia jednego z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych zawodów medycznych. Osoby o takim wykształceniu potrzebne są, bowiem nie tylko w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, ale znajdują także zatrudnienie w placówkach oświatowych, zakładach pracy chronionej i warsztatach terapii zajęciowej, w hospicjach, domach opieki społecznej i domach spokojnej starości oraz w uzdrowiskach.
Absolwenci studiów drugiego stopnia są w pełni przygotowani do samodzielnego wykonywania zawodu pielęgniarza/pielęgniarki, który wdraża najnowsze metody i techniki w wykonywanym zawodzie, a także podejmuje się nowych rozwiązań organizacyjnych oraz wyznacza kierunki podejmowanych badań naukowych w wybranej dziedzinie. Absolwent jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w:
– szpitalach,
– w prywatnych i publicznych ośrodkach rehabilitacyjnych
– w przychodniach,
– zakładach opieki zdrowotnej (geriatrycznych),
– sprawowania całościowej i zindywidualizowanej opieki nad chorym, niepełnosprawnym i umierającym,
– w urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie pielęgniarstwa i ochrony zdrowia,
– w uzdrowiskach,
– instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych,
– instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk medycznych,
– zakładach podstawowej opieki zdrowotnej,
– zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych,
– ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej,
– domach opieki społecznej.
Pielęgniarstwo jest zawodem, w którym należy stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w ramach różnych form kształcenia podyplomowego i samokształcenia. Kształcenie podyplomowe może objąć szkolenie specjalizacyjne oraz kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i dokształcające.
Studiowanie pielęgniarstwa pozwala na uzyskanie zawodu, któremu zgodnie z wymogami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przypisuje się obecnie funkcje związane z promowaniem zdrowia, prowadzeniem działań profilaktycznych, działań wychowawczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych. Wykonując ten zawód można też nauczać i prowadzić prace naukowo-badawcze w dziedzinie pielęgniarstwa.
Ukończenie studiów pozwala na uzyskanie prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza na terenie Polski oraz krajów UE. Absolwent kierunku pielęgniarstwo powinien, więc znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu pielęgniarstwa.
Absolwent studiów drugiego stopnia ma możliwość kontynuowania dalszego kształcenia na studiach doktoranckich.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
ul. Medyków 12, Katowice 40-752
Adres poczty elektronicznej: anna.szoszkiewicz@sum.edu.pl
Telefon: 32 208 88 11