Ratownictwo Medyczne
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– chcesz ratować ludzkie życie i zdrowie,
– potrafisz radzić sobie ze stresem, lubisz adrenalinę związaną z walką z czasem,
– masz powołaniem do niesienia pomocy innym w sytuacjach nagłych, niezależnie od ich przyczyny,
– jesteś opanowany, potrafisz szybko podejmować decyzje,
wybierz kierunek ratownictwo medyczne w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, pierwszej pomocy, technik ratowniczych, obsługi sprzętu medycznego, a także organizacji systemu ratownictwa medycznego.
Studia I stopnia skierowane są do osób posiadających maturę. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, który pozwala kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobycie tytułu magistra, będącego przepustką do kontynuacji nauki w szkole doktorskiej i zdobycia stopnia doktora.
RATOWNICTWO MEDYCZNE – studia pierwszego stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
6 semestrów
Opis kierunku:
Ratownictwo medyczne – to nie tylko jedna z najpiękniejszych pasji, ale również prestiżowy zawód medyczny. Celem kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne jest przygotowanie kompetentnego pracownika jednostek ratownictwa medycznego, funkcjonujących w ramach tworzonego w kraju zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego.
Wyjątkowe doświadczenie i wysoko wykwalifikowana, zaangażowana kadra akademicka są gwarantem, że studenci SUM uzyskują najwyższe kwalifikacje.
Program studiów jest dostosowany do wymogów Krajowych Ram Kwalifikacji i umożliwia wraz z zakończeniem studiów zdobycie kwalifikacji do wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz kontynuację kształcenia na wybranym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia. Treści kształcenia dostosowane są do profilu kompetencji zawodowych ratownika medycznego, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia są realizowane w zakresie przedmiotów teoretycznych, przedklinicznych i klinicznych.
Program nauczania obejmuje przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym, zlokalizowanych w katedrach teoretycznych, klinikach oraz centrach symulacji medycznej.
A co po studiach:
Absolwent kierunku Ratownictwo Medyczne posiada wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłych u dorosłych i dzieci niezależnie od ich przyczyny. Jest przygotowany do wykonywania medycznych czynności ratunkowych.
Absolwent jest przygotowany do pracy m.in. w publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych, jednostkach straży pożarnej, w różnych służbach ratowniczych (WOPR, GOPR, TOPR) i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, w służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych, koordynatora medycznego przy zabezpieczaniu imprez masowych.
Absolwent kierunku jest także przygotowany do samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy jako przedsiębiorca. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może wykorzystać zdobytą w toku studiów wiedzę i umiejętności dotyczące obszaru szkoleń medycznych, szczególnie w zakresie kursów pierwszej pomocy.
Może także wzbogacać wiedzę i umiejętności w ramach ofert studiów podyplomowych.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu
41-800 Zabrze, Plac Traugutta 2
Adres poczty elektronicznej: atomanek@sum.edu.pl
Telefon: 32 37 05 263