Neurobiologia
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– zastanawiasz się jak działa mózg,
– chcesz poznać tajniki działania układu nerwowego i przejawy jego aktywności,
– interesujesz się naukami biologicznymi,
– jesteś cierpliwy, precyzyjny, dociekliwy, lubisz eksperymentować,
– chcesz wykonywać pracę w jednej z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin nauk przyrodniczych,
wybierz kierunek neurobiologia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Podczas studiów poznasz zagadnienia obejmujący obszary z zakresu biologii, farmakologii, biochemii, anatomii, fizjologii oraz psychologii i nauk medycznych.
Studia II stopnia skierowane są do absolwentów studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra, który umożliwia kontynuację nauki w szkole doktorskiej i zdobycie stopnia doktora.
NEUROBIOLOGIA – studia II stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia na tym kierunku mają charakter interdyscyplinarny, gdyż łączą takie obszary jak: biologia, biochemia, farmakologia, anatomia, fizjologia oraz psychologia i elementy nauk medycznych. Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu neurobiologii, opartą na szerokiej podstawie nauk przyrodniczych.
Głównym przedmiotem zainteresowań neurobiologów jest zrozumienie biologicznych podstaw działania mózgu i pozostałych elementów układu nerwowego, a także podłoża zjawisk psychicznych i zachowania człowieka.
Posiada umiejętność samodzielnego zdobywania nowej wiedzy z różnych obszarów neurobiologii. Ponadto posiada umiejętności praktyczne obejmujące:
– posługiwanie się metodami i technikami umożliwiającymi udział w realizacji projektów badawczych z zakresu neurobiologii,
– ocenę struktur mózgu zaangażowanych w procesy poznawcze oraz analizę, ekspresję i kontrolę emocji,
– ocenę zaburzeń poznawczych, emocji i osobowości u osób z przejściowym lub trwałym uszkodzeniem mózgu.
Opanowanie specjalistycznych metod badawczych może także stanowić podstawę do współpracy absolwenta z lekarzem w zaawansowanych procedurach badawczych z zakresu neurobiologii klinicznej.
Absolwent ma także ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia się i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podjęcia studiów doktoranckich.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych w laboratoriach i pracowniach kształcenia kierunkowego pod nadzorem wykładowcy oraz praktyk zawodowych.
Wykłady i ćwiczenia odbywają się w bardzo dobrze przygotowanych salach wykładowych i pracowniach kierunkowych, dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym.
A co po studiach:
Kompetencje absolwenta umożliwiają mu podjęcie pracy zawodowej w placówkach naukowo-badawczych, instytucjach akademickich oraz firmach zajmujących się badaniami klinicznymi lub dystrybucją sprzętu i odczynników stosowanych w naukach biomedycznych.
Absolwenci kierunku neurobiologia mogą znaleźć również zatrudnienie w charakterze: nauczycieli oraz, pracowników laboratorium.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk Medycznych w Katowicach
ul. Medyków 18, 40-752 Katowice
Adres poczty elektronicznej: azdzieblo@sum.edu.pl
Telefon: 32 208 89 69