Coaching Medyczny
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
TABS-AUTO-BUILD
O kierunku
Jeśli:
– jesteś osobą empatyczną,
– łatwo nawiązujesz kontakt z innymi,
– lubisz motywować innych do działania,
– interesują Cię zagadnienia z zakresu nauk medycznych, socjologii, filozofii jak i psychologii,
– chcesz pomagać pacjentom w powrocie do zdrowia i wspierać personel medyczny,
wybierz kierunek coaching medyczny w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. To unikatowy kierunek łączący w sobie elementy wiedzy z zakresu medycyny, nauk o zdrowiu, humanistyki oraz nauk społecznych, zwłaszcza pogłębiają wiedzę z zakresu psychologii. Studiując coaching medyczny zdobędziesz umiejętności wsparcia pacjenta/klienta w odkrywaniu i optymalizowaniu własnych zasobów, definiowaniu celów i optymalizacji efektów działania, a przez to polepszania jakości całego swojego życia, związanych przede wszystkim z profilaktyką zdrowia, powrotem do zdrowia lub satysfakcjonującym życiem pomimo przewlekłej choroby lub niepełnosprawności.
Studia II stopnia skierowane są do absolwentów studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich. Po ich ukończeniu absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra, który umożliwia kontynuację nauki w szkole doktorskiej i zdobycie stopnia doktora.
COACHING MEDYCZNY – studia II stopnia, stacjonarne
Jak długo trwają studia?
4 semestry
Opis kierunku:
Studia magisterskie z coachingu medycznego są unikatowym kierunkiem przygotowanym z myślą o osobach ze stopniem zawodowym licencjata, uzyskanym na kierunku studiów mieszczącym się w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
To doskonała propozycja dla osób, które interesują się medycyną i psychologią, dla których ważne jest doskonalenie kompetencji i zdolności komunikacyjnych. Zadaniem coacha jest pomagać pacjentom/klientom w odkrywaniu i osiąganiu ich celów życiowych, związanych przede wszystkim z profilaktyką zdrowia, powrotem do zdrowia lub satysfakcjonującym życiem pomimo przewlekłej choroby lub niepełnosprawności. Coaching medyczny koncentruje się na osobach chorych, ale w ośrodkach opieki zdrowotnej ma do spełnienia także inną bardzo ważną rolę. Może udzielać wsparcia psychologicznego personelowi medycznemu w sytuacjach trudnych związanych z pracą zawodową oraz zespołom terapeutycznym w sytuacjach konfliktowych. Ukończenie coachingu medycznego może być szczególnym atutem w poszukiwaniu pracy przez tych wszystkich, którzy zdobyli zawód medyczny na studiach pierwszego stopnia, a następnie studiując coaching poszerzyli swoje kompetencje zawodowe o obszar humanistyczny i społeczny. W programie studiów znajdują się, bowiem przedmioty nie tylko związane bezpośrednio z coachingiem, ale również medyczne, psychologiczne, filozoficzne i socjologiczne.
Kierunek posiada akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Kandydat na ten kierunek powinien być kreatywny, spostrzegawczy, empatyczny, komunikatywny i odpowiedzialny.
Gdzie i jak są realizowane zajęcia:
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, seminariów i ćwiczeń, w tym ćwiczeń praktycznych pod nadzorem wykładowcy.
Wykłady i seminaria odbywają się w bardzo dobrze przygotowanych salach dydaktycznych dysponujących nowoczesnym wyposażeniem dydaktycznym i multimedialnym. Zajęcia praktyczne będą realizowane w placówkach, z którymi jest podpisana umowa o realizację klinicznych zajęć dydaktycznych.
A co po studiach:
Absolwent kierunku coaching medyczny będzie doskonale przygotowany do pracy w gabinetach i instytucjach oferujących usługi coachingu i pomocy psychologicznej, a także w placówkach świadczących usługi lecznicze oraz działania związane z profilaktyką i promocją zdrowia.
Absolwenci studiów przygotowani są do pracy w placówkach medycznych, ośrodkach pomocy psychologicznej, domach opieki, hospicjach, ośrodkach terapii, poradniach psychologicznych. Absolwenci tych studiów będą przygotowani do skutecznego działania jako coachowie medyczni, zdolni do świadczenia wsparcia pacjentom, doskonalenia pracy personelu medycznego oraz efektywnego zarządzania w sektorze opieki zdrowotnej poprzez zastosowanie coachingu jako narzędzia doskonalenia kompetencji i osiągania celów zdrowotnych.
Kierunek realizowany jest przez:
Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach
ul. Medyków 12, Katowice 40-752
Adres poczty elektronicznej: anna.szoszkiewicz@sum.edu.pl
Telefon: 32 208 88 11